S mandlovou moukou proti diabetu a pro zdraví vašich kostí a zubů
Mandlová mouka se dnes těší velké oblibě, obsahuje totiž tolik živin, že by byla škoda nechat jí ležet ladem v regálech obchodů. Tam by měla naopak zůstat bílá mouka pšeničná.
Nízký glykemický index
Úskalí bílé pšeničné mouky, zbavené živin, je celá řada. Jedním z nejzávažnějších je dopad na slinivku břišní a inzulinové výkyvy, což vede k jejímu přetěžování, nedostatečné regeneraci a oslabené funkci. Glykemický index bílé pšeničné mouky je velmi vysoký, stejně tak u většiny pekárenských výrobků z ní vyrobených, a pravidelná konzumace takových potravin docela jistě směřuje k diabetu (cukrovce).
Diabetes je také jedna z civilizačních chorob a velmi úzce souvisí právě se stravou, prakticky se nevyskytuje u „primitivních“ národů, které využívají potravinové zdroje v přirozené podobě, tedy obiloviny z celého zrna. Mandlová mouka má velmi nízký glykemický index, je to způsobeno dostatkem vlákniny a vyšším množstvím zdravého tuku. V trávicím traktu se vstřebává pomaleji, hladina krevního cukru nekolísá a udržuje se ve stabilním přijatelném rozmezí.
Zdravé zuby, chrupavky, dásně a kosti
Internet je doslova přehlcený informacemi https://www.nbu.cz/cs/ochrana-utajovanych-informaci/bezpecnost-informacnich-systemu/993-informace/ o významu vápníku pro naše kosti a chrup, mnoho odborníků i laiků doporučuje pravidelně konzumovat mléčné výrobky, někteří léčitelé a zastánci zdravé výživy doporučují jako vynikající zdroj vápníku kvalitní mák s nízkým obsahem opiátů. Ale na co se velmi často zapomíná, je hořčík. Ten je také důležitý, vápník si lze představit jako stavební materiál, např. cihly, a hořčík jako pojivo, s nimiž stavba z cihel drží pohromadě. Bez něho by to zkrátka nešlo. A právě mandlová mouka jej obsahuje značné množství, a to ve vyváženém poměru s vápníkem. Pravidelnou konzumací mandlí (i v podobě mouky, která se rozemílá z celých plodů) a hrstí oříšků každý den, zvláště těch vlašských, rozhodně nic nepokazíte, spíše naopak.