Mravenci v trávníku
Třeba náš krásný trávníček. Asi nikdo není zrovna nadšen zjištěním, že mu jeho pečlivě opečovávaný trávník napadnou škůdci. I když jinak jsou užiteční a lidé je obecně považují za „hodné“ živočichy, dovedou se proměnit i ve škůdce.
Proč nám na zahradě můžou vadit?
Tak za prvé dovedou pěkně nepříjemně „kousnout“, což nám může odpočinek na trávníku pěkně znepříjemnit. A to tím více, čím více se nám jich tam usadí. No, jsme v přírodě, tak to snad přežijeme. Ale oni nám mohou „zavařit“ i jinak. Mají totiž v oblibě mšice, které jim slouží jako taková hospodářská zvířata. Mravenci si svá stádečka chrání a bojují s jejich nepřáteli. Dokonce i slunéčky. Mšice se s mravenci zkrátka mají dobře. A jak známo, jsou mšice již škůdci v pravém slova smyslu. Dovedou napadnout a zničit nejednu rostlinu, kterou si na zahrádce hýčkáme. A to už může být důvod k tomu, aby nás přítomnost mravenců v trávníku nenechala zcela klidnými.
Jak je vyhnat?
Zapomeňte na chemikálie. Tak nebezpeční zase nejsou a nezaslouží si tak „těžké kalibry“. Vyhledání a zničení jejich obydlí – mraveniště k ničemu nevede. Jsou to pilní a organizovaní pracovníci a brzy si zbudují opodál jiné. Co tedy s nimi? Ekologičtějším a elegantnějším řešením je využít vůně, které nemají rádi. Nevoní jim bylinky jako majoránka, levandule a bazalka. Z koření pak skořice a chilli. Nemají rádi také citrusy, celer nebo sedlinu z kávy. Vůně jsou jistě příjemnějšími zbraněmi a dovedou mravence donutit k tomu, aby se postupně přestěhovali jinam.
Pomáhá také voda
Mravenečci neradi moc vody. Toho se dá využít k tomu, jak je jednoduše vyhnat ze záhonů nebo květináčů. Stačí pořádně zalít, možná spíš přelít! Je to překvapivě účinné. Zmizí i se svými stádečky někam do sušších a příznivějších končin.
Takže pozor na ně, až je uvidíte pochodovat po vašem pěstěném trávníku. Možná už budou mít v tu dobu hotové dobře ukryté mraveniště i vybrané vhodné a úrodné pastviny!