Kaligrafie – umění psát
Taje krasopisu s nástupem tištěných knih pomalu ale jistě téměř zmizely. V dnešní době se ale občas objeví nějaký nadšenec, který se umění písma věnuje. Takoví lidé se pak mohou stát zajímavými pro firmy, kde je potřeba navrhovat loga, různé slogany a kratší texty. Počítače sice zvládnou leccos, ale v kaligrafii se ještě pořád nemohou vyrovnat šikovným rukám.
Jak se to mám naučit?
Inu, zkuste si pořídit něco, čím budete chtít psát, nejčastěji pero nebo štětec, k tomu tuš, inkoust, případně jiné barvivo a vhodný podklad. Prodejci mívají u jednotlivých typů psacích potřeb napsáno, co nejvhodnějšího použít. Chcete-li zprvu nějakou berličku, existuje spousta knih, které se kaligrafii věnují, ale jestli znáte umělce, co se písmu věnuje, pak ho kontaktujte, osobní zkušenosti kniha nenahradí. Máte-li zájem se dozvědět více na internetu, web by mohl být vaší další volbou.
Pakliže jste sehnali všechny pomůcky, pusťte se do psaní. Knihy i lidé vám zpočátku poradí, ať si na podkladu vytvoříte linky. Podle nich se budete lépe orientovat.
Co když nemám nápady?
V případě, že nevíte, co a jak vlastně psát, podívejte se do knih nebo na internet, kde si určitě vyberete z nepřeberného množství návodů a písem. Kaligrafie dává přednost uměleckému provedení znaku před čitelností, to znamená, že když nemáte chuť psát cokoli konkrétního, můžete si vymýšlet různé ornamenty a zjednodušené obrázky. Ty poté zkoušejte spojit se samotným písmem. Hrajte si, fantazii se meze nekladou.
Nevzdávejte se
Začátky vždy bývají nejobtížnější. Jste-li samouk, pak se obrňte ještě větší trpělivostí a zkoušejte, vymýšlejte, tvořte. První výtvory nemusí být bezchybné, žádný učený z nebe nespadl. Nechtějte všechno hned, postupně se zdokonalujte. Učení kaligrafie je stejné jako malování, sport, modelování, masáže, cokoli. Výsledky zprvu nevidíte. Teprve vytrvalostí a pílí dosáhnete úspěchu. Nedejte se.